میلگرد آجدار و ویژگی ها

میلگرد چیست ؟

پروفیل با سطح مقطع دایره توپر که معمولا دارای آج می باشند،میلگرد یا آرماتور فولادی است که در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین آن (بتن) مورد استفاده قرار می‌گیرد. فولادی که به این منظور در سازه‌های بتن آرمه به کار می‌رود به شکل سیم یا میلگرد است و فولاد، میلگرد نامیده می‌شود.

 

چرا در ساختمان سازی از میلگرد استفاده می شود ؟

مقاومت فشاری بتن فوق العاده است. نیروی باور نکردنی برای خرد کردن بتن مورد نیاز است. با این حال، بتن مقاومت کششی نسبتا ضعیفی دارد. نیروی کمتری برای خرد کردن یا پیچش بتن مورد نیاز است که برای افزایش استحکام کششی بتن، میلگرد تقویتی- میلگرد – به منظور افزایش استحکام کششی بتن استفاده می شود.

 

انواع میلگرد در طول و قطر متفاوت موجود است، اما تنها شش نوع مشترک از میلگرد وجود دارد: اروپایی (کربن، منگنز، سیلیکون و آلیاژی و غیره)؛ فولاد کربن دار (میلگرد پایه “سیاه”)؛ گالوانیزه ،اپوکسی پوشش داده شده ،فایبر گلاس پلیمر و ضد زنگ. انواع مختلف میلگرد هر یک دارای نقاط قوت و ضعف منحصر به فرد خود هستند.

 

 

انواع میلگرد

انواع میلگرد

میلگرد اروپایی

ویژگی مهم میلگرد اروپا یی جنس آن است. به طور عمده از منگنز ساخته شده است، میلگرد اروپایی نوعی مقاومترین نوع میلگرد با توجه به ویژگی خم شودندگی است. در حالی که کار با آن راحت است، به طور کلی برای استفاده در مناطقی که زمین لرزه ها را تجربه می کنند و یا برای پروژه هایی که نیاز به ساختاری یکپارچه هستند این میلگرد توصیه نمی شود.

 

میلگرد با فولاد پرکربن

رایج ترین نوع میلگرد، میلگرد “سیاه”است که در هر نوع و مقیاس پروژه به جز چند استثناء استفاده می شود. بزرگترین ضعف میلگرد سیاه این است که زود دچار فرستایش می شود، هنگامی که فرسایش گسترش می یابد باعث شکستن بتن اطراف آن می شود. برای شرایطی که ممکن است میلگرد در معرض رطوبت و اشباع آب قرار داشته باشد، گزینه های مناسبتری نسبت به میلگرد سیاه وجود دارد. با این حال، با توجه به نسبت قدرت / استحکام کششی، میلگرد سیاه بهترین نوع میلگرد موجود است که در دسترس اقراردارد

 

میلگرد با پوشش اپوکسی

میلگرد با پوشش اپوکسی درواقع همان میلگرد سیاه با پوشش اپوکسی است. این دارای مقاومت نسبی مشابه است، اما ۷۰ تا ۱۷۰۰ برابر  خوردگی مقاوم تر است. با این حال پوشش اپوکسی فوق العاده ظریف است. هرچه آسیب وارده به پوشش بیشتر باشد، مقاومت کمتری به خوردگی از خود نشان می دهد

 

میلگرد گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه نسبت به میلگرد سیاه ۴۰ برابر مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارد، اما آسیب به پوشش سرامیک گالوانیزه بسیار دشوار است. لذا ارزش بیشتری نسبت به میلگرد اپوکسی دارد. با این حال، حدود ۴۰٪ گران تر از میلگرد با پوشش اپوکسی است.

 

میلگرد از جنس فیبر تقویت شده پلیمری  (GFRP)

GFRP  کامپوزیتی بسیار شبیه فیبر کربن است. در نتیجه، خم کرد نآن در محل کارگاه در هنگام استفاده از GFRP مجاز نیست. با این حال، فرسوده نخواهد شد. در این راستا، GFRP  یک میلگرد تقویت بتن بی نظیر است. در حالی که هزینه آن ده برابر بیشتر از میلگرد با پوشش اپوکسی در هر پوند است ، این نوع میلگرد بسیار سبک است، بنابراین هزینه آن فقط در کاربردهای خطی و در استفاده  انها در یک راستا دو برابر می شود.

 

میلگرد فولادی ضد زنگ

میلگرد فولادی ضد زنگ گران ترین میلگرد موجود است، حدود هشت برابر قیمت میلگرد اپوکسی را دارد. این نوع بهترین میلگرد قابل استفاده برای اکثر پروژه های موجود است. با این حال، استفاده از فولاد ضد زنگ در همه موارد جر موارد خاص، اغلب پر هزینه است. اما برای کسانی که دلیلی برای استفاده از آن دارند، میلگرد فولادی ضد زنگ ۱۵۰۰ برابر مقاومت در برابر خوردگی بیشتری نسبت به میلگرد سیاه دارد . این نوع میلگرد  نسبت به سایر میلگردهای  مقاوم به فرسایش و ضد زنگ در برابر اسیب های وارده مقاوم تر است و می توان در محل کارگاه آن را خم کرد.

 

میلگرد در شبکه بندیها و تقویت کننده ها و نگهدارندها و حتی لوازم تزئینی مانند فرفوژه کاریها کاربرد داشته و بیشترین کاربرد آن در صنعت راه و ساختمان برای جبران مقاومت کششی بتن می باشد. میلگردها جنسهای مختلفی دارند که حسب خواص و کاربرد آنها مصرف می شوند ولی بیشترین میلگردی که در صنعت بتن و بتن ریزی کاربرد دارد با مشخصه فولاد معمولی بوده که بشرح ذیل در ایران دسته بندی و تولید و مصرف می شوند. البته این دسته بندی،حسب استاندارد روسی بوده که در ایران رواج دارد.

 

میلگرد از نظر شکل ظاهر :

به دو نوع ساده و آجدار تقسیم بندی می شود

میلگرد ساده و میلگرد آجدار

   
میلگرد ساده- میلگرد آجدار

تشخیص میلگرد های A1 و A2و A3، به صورت چشمی 

 •  میلگردهای گروه A1 كه از جنس فولاد نرم هستند معمولا به شكل صاف (بدون آج) توليد مي‌شوند و بدليل نداشتن آج كاملا قابل تشخيص مي‌باشند.
 • مطابق استاندارد ملی و مبحث نهم میلگرد A3 دارای آج جناقی ( ۷و۸) میباشد ولی میلگرد A2 داری آج مارپیچ میباشد
 •  نکته۱: اگر مجری سازه ای هستید یا ناظر  باید به نوع  آرماتور مصرفی در سازه که طراح مد نظر داشته توجه کنید و در صورت مشخص نشدن در نقشه ها آن را از طراح مطالبه کنید.
 • نکته۲: هنگام تهیه میلگرد از کارخانجات معتبر تولید میلگرد استفاده کنید چراکه ممکن است افراد سود جو اقدام به تهیه میلگرد A2 با آج جناقی بکنند.
 •  نکته ۳: اگر ناظر سازه هستید و به نوع میگرد شک کردید ولی از نظر ظاهری ایرادی نداشت نمونه میلگرد ها را به آزمایشگاه برای تشخیص صحیح ارائه بدهید.

 

  

 

استاندارد های قدیم میلگرد :

در کشورهای مختلف فولاد میلگرد با استانداردهای متفاوتی تولید می‌شوند و در هر استانداردی طبقه‌بندی مشخصی در ارتباط با خواص مکانیکی فولادها وجود دارد. در ایران قسمت عمده فولادهای میلگرد که توسط کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید می‌شوند با استاندارد روسی مطابقت دارند. فولادی که در ایران تولید می‌شود (طبق استاندارد روسی) به سه گروه‌ فولاد نوع A-1، فولاد نوع A-2 و فولاد نوع A-33 تقسیم می‌شود.

 1. فولاد A-۱ از نوع صاف بوده و مقاومت تسلیم و مقاومت کششی (تنش گسیختگی) آن به ترتیب ۲۴۰۰ و ۳۶۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع می‌باشد.
 2. فولاد A-2 از نوع آجدار با مقاومت تسلیم ۳۴۰۰ و مقاومت کششی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.
 3. فولاد A-3 نیز از نوع آجدار با مقاومت تسلیم ۴۰۰۰ و مقاومت کششی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

 

از نظر تنوع قطر میلگردها نیز استانداردهای تولیدکنندگان متفاوت است. در سیستم روسی که در کارخانجات ذوب آهن اصفهان مورد استفاده است میلگردها تا قطر ۴۰ میلیمتر ساخته می‌شوند.

تنها روش مجاز و قابل استفاده برای جوشکاری میلگردها به یکدیگر جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد است که با استفاده از اعمال فشار حین حرارت دادن با گاز اکسیژن و استیلن صورت می‌پذیرد.

‌میلگرد A1‌

میلگرد A1 با تنش جاری ۲۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و  تنش گسیختگی ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۲۵ درصد به عنوان میلگرد نرم شناخته شده و عمدتاً بصورت صاف و بدون آج است. این میلگرد برای آهنگری، تغییر شکل و انجام عملیات جوشکاری بر روی آن مناسب است. ‌بطور کلی به عنوان یک میلگرد داکتیل شناخته می‌شود.

‌میلگرد A2 ‌

این نوع میلگرد با تنش جاری ۳۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۱۹ درصد به عنوان میلگرد نیمه خشک (ترد) و نیمه نرم شناخته شده که به صورت آجدار و عمدتاً آج فنری شکل است. میلگرد A2 برای عملیات ساختمانی و خصوصاً خاموت زنی مناسب بوده و انجام عملیات جوشکاری بر روی آن در صورت اجبار میسر بوده ‌که البته توصیه می‌شود در صورت امکان از جوشکاری آن پرهیز شود.

‌میلگرد A3‌

میلگرد A3 با تنش جاری ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۱۴ درصد به عنوان‌ میلگرد خشک (ترد)، مناسب عملیات‌ ساختمانی بوده که بصورت آجدار و عمدتا آج جناقی است. اکیداً برای آهنگری و تغییر شکل‌های فراوان با زوایای تند مناسب نبوده و همچنین به هیچ وجه عملیات جوشکاری بر روی آن مجاز نیست.

 

تفاوت شکل ظاهری میلگرد های A2 و A3 :

در طراحی پی از میلگرد طولی A3 و میلگرد عرضی A2 استفاده می شود . یکی از راه های شناسایی شکل آج است. در
میلگرد های A3 آج ها به صورت ضربدری هستند اما در A2 به صورت منفرد هستند. در میلگرد هایA2 آج ها بصورت موازی
هستند ولی در میلگرد های A3 آج ها بصورت هفت و هشت هستند.

تفاوت شکل میلگرد A1وA2وA3

 

 میلگرد A4

تولید میلگرد آجدار با استحکام بالا سبب جلوگیری از اتلاف منابع و همچنین سهولت امر طراحی و صرفه جویی در پروژه می گردد. در گذشته به دلیل عدم وجود امکانات لازم در خطوط کارگاههای نورد تولید آرماتور با استحکام بالا با مشکلاتی روبرو بوده و عمدتا از فولادهای با کربن معادل بالا استفاده می شد که به دلیل پایین بودن داکتیلیتی، علاوه بر مشکلات جوشکاری در مقابل پدیده های خستگی ناشی از بارهای سیکلی و دینامیکی و ضربه موجب نگرانی مهندسین طراح سازه می گردید.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی نورد و اتوماسیون بالا از نظر کنترل درجه حرارت و سرعت سرد کردن و وجود سیستم ترمکس این امکان بوجود آمده است که از شمش های با کربن معادل پائین بتوان آج ۵۲۰ و بالاتر را با قابلیت جوش پذیری و مشخصات مکانیکی مطلوب همراه با داکتیلیتی مناسب تولید نمود. سازمان ملی استاندارد ایران نیز همگام با استانداردهای معتبر جهانی در بازنگری جدید، میلگردهای  آجدار ۵۰۰ و ۵۲۰ را تصویب نمود و به مرحله اجرا گذاشته شد . این میلگرد ها در بازار میلگرد A4 می باشند.

شکل ظاهری میلگردA4

میلگردهای A4 دارای آج دوکی شکل می باشند. مطابق استاندارد شماره ۳۱۳۲ سازمان ملی استاندارد ایران میلگرد A4 یا ميلگردهاي با  آج ۵۲۰ و ۵۰۰ از نوع آجدار مرکب می باشند. بدین ترتیب که آج هاي عرضي دوكي شكل در دو طرف آج طولي و به صورت چهار نيم مـارپيچ بـه شـكل هفت – هشت و با زاويه ۳۵درجه تا و شامل ۷۵ درجه مطابق شكل ۹ بوده و ويژگي هندسي آن بايد مطـابق جدول۷ باشد. در شکل زیر این نوع آج نشان داده شده است

وزن هر شاخه :
یک شاخه ۱۲ متری میلگرد ۸ به میزان ۵ کیلوگرم وزن دارد
یک شاخه ۱۲ متری میلگرد ۱۰ به میزان ۷٫۵ کیلوگرم وزن دارد
یک شاخه ۱۲ متری میلگرد ۱۲ به میزان ۱۱ کیلوگرم وزن دارد
یک شاخه ۱۲ متری میلگرد ۱۴ به میزان ۱۵ کیلوگرم وزن دارد
یک شاخه ۱۲ متری میلگرد ۱۶ به میزان ۲۰ کیلوگرم وزن دارد
یک شاخه ۱۲ متری میلگرد ۱۸ به میزان ۲۵ کیلوگرم وزن دارد
یک شاخه ۱۲ متری میلگرد ۲۰ به میزان ۳۰ کیلوگرم وزن دارد
یک شاخه ۱۲ متری میلگرد ۲۲ به میزان ۳۷ کیلوگرم وزن دارد
یک شاخه ۱۲ متری میلگرد ۲۵ به میزان ۴۷ کیلوگرم وزن دارد
یک شاخه ۱۲ متری میلگرد ۲۸ به میزان ۵۸ کیلوگرم وزن دارد
یک شاخه ۱۲ متری میلگرد ۳۰ به میزان ۶۶ کیلوگرم وزن دارد
یک شاخه ۱۲ متری میلگرد ۳۲ به میزان ۷۵ کیلوگرم وزن دارد
یک شاخه ۱۲ متری میلگرد ۳۴ به میزان ۸۵ کیلوگرم وزن دارد
یک شاخه ۱۲ متری میلگرد ۳۶ به میزان ۹۵ کیلوگرم وزن دارد
یک شاخه ۱۲ متری میلگرد ۳۸ به میزان ۱۰۶ کیلوگرم وزن دارد
یک شاخه ۱۲ متری میلگرد ۴۰ به میزان ۱۱۸ کیلوگرم وزن دارد

 

گیج میلگرد ابزاری ساده و کارآمد برای اندازه گیری سایز میلگرد ها است

گیج اندازه گیری میلگرد

از نظر جنس:

 • میلگرد فولاد کربن (میلگرد سیاه معمولی)
 • میلگرد فولاد اروپایی (آلیاژ کربن،منگنز و …)
 • میلگرد گالوانیزه
 • میلگرد روکش اپوکسی
 • میلگرد فایبرگلاس
 • میلگرد فولاد استنلس

 

از نظر استاندارد تولید ( مطابق با استاندارد روسی):

 • میلگرد (A1 ( S240
 • میلگرد (A2  (S340
 • میلگرد (A3  (S400
 • میلگرد (A4  (S500
استاندارد تولید میلگرد

روش تشخیص میلگرد ‌آج ۳۴۰‌ و میلگرد ‌آج ۴۰۰‌‌

در ‌‌آج ۳۴۰‌، آج‌ها با زاویه ۴۵ درجه و بصورت مارپیچی است.‌در ‌آج ۴۰۰‌ زاویه آج‌ها ۴۵ درجه است ولی اگر از روبرو به میلگرد نگاه کنید، آج‌ها به صورت جناقی (هفت و هشت) است.

خواص مکانیکی میلگردها – تست کرنش و کشش و خمش

تنش تسلیم

حداکثر نیرویی است که به میلگرد وارد‌ و میلگرد دچار تغییر شکل دائمی نمی‌شود. اگر مقدار نیرو افزایش یابد، میلگرد بحالت اولیه بر نمی‌گردد و برای همیشه تغییر شکل می‌دهد. خاصیت برگشت پذیری را ‌خاصیت الاستیکه‌ و خاصیت برگشت ناپذیری را ‌خاصیت پلاستیک‌ می‌نامند. در طراحی‌ها، ملاک انتخاب میلگرد، مقدار تنش تسلیم است. به همین خاطر است که بخاطر همین خاصیت بسیار مهم، مقدار تنش تسلیم در نامگذاری میلگردها سهیم است. در میلگرد آج ۳۴۰‌،‌ حداقل تنش تسلیم این میلگرد، ۳۴۰ مگاپاسکال (MPA) است. ‌

 

ویژگی های کششی میلگرد

روشهای تولید میلگرد

 • آلیاژ سازی

*خنک کاری به مرور و در محیط آزاد انجام میشه

*کل سطح میلگرد خواص مکانیکی و شیمیایی یکسانی داره

*در مناطق زلزله خیز استفاده میشه

 • ترمکس

*خنک سازی از طریق عبور از داخل لوله های آب ایجاد میشه

*خواص مکانیکی و شیمیایی مرکز میلگرد نسبت به محیط میلگرد در کلاس مقاومتی پایینتری قرار داره

*قیمت پایین تری داره

 

فرآیندهای تولید میلگرد در کشورهای پیشرفته جهان به روشهای مختلف است.

در استانداردهای معتبر دنیا برحسب شرایط اقلیمی هر کشور فرآیندهای تولید بطور کاملاً روشن و با لحاظ پارامترهای مختلف تحت کنترل قرار می گیرند :

 • در کشور ژاپن که از نظر شرایط اقلیمی کشوری زلزله خیز است، استاندارد ملی آن کشور JIS آنالیز شیمیایی را متناسب با فرآیند تولید ( از روش آلیاژی ) تعریف می نمایند و هیچگونه اشاره ای به فرآیند تولید از طریق عملیات حرارتی (ترمکس ) ننموده است و به عبارت دیگر مصرف میلگردهای ترمکسی در آن کشور توصیه نمی شود .
 • در کشورهای اروپائی که از نظر زلزله خیزی در رده کشورهای امن می باشند و نسبت به کشور ژاپن خطر زلزله در آنها بسیار پائین تر می باشد.
 • روش ترمکس ( عملیات حرارتی ) را مدنظر قرار داده و آنالیز شیمیایی را متناسب با فرآیند تولید آرماتور با روش فوق الذکر در نظر گرفته اند
 •  در استاندارد ملی ایران به شماره ۳۱۳۲ که برگرفته از چندین استاندارد مرجع ( اروپایی EN , DIN, و ژاپن JIS و آمریکاASTM و ISO ) می باشد هر دو روش فوق الذکر در نظر گرفته شده است ولی بخاطر ضریب امنیت بالای مصرف در بند ۱۳ استاندارد ( نشانه گذاری ) بصراحت تولید کنندگان را موظف به آگاهی دادن به مصرف کننده از لحاظ فرآیند تولید میلگرد نموده است.

به این صورت که بایستی بر روی پلاک الصاقی علامت مشخصه ایی دال بر انجام تولید به روش ترمکس حک شود .

و مقطع شاخه های این نوع محصول به یک رنگ تعریف شده ایی رنگ آمیزی گردد .

و همچنین در گواهینامه فنی جمله فرآیند تولید بوسیله خنک کاری و   برگشت تحت کنترل درج گردد.

با توجه به استاندارد ملی ایران انجام عملیات جوشکاری بر روی این نوع میلگردها مجاز نمی باشد .

نکته:

لازم به ذکر است در روش آلیاژسازی شده ، فولاد مورد نیاز برای تولید آرماتور مورد نظر، در فرآیند فولادسازی و از طریق اضافه نمودن فروآلیاژها ساخته شده.

و شمش تولیدی در فرآیند نورد به شکل مورد نظر درمی آید .

و سپس در محیط آزاد و به مرور خنک می شود.

در این حالت آرماتور تولیدی از سطح بیرونی تا مرکز آن دارای خواص مکانیکی و مشخصات شیمیائی یکسان می باشد .

و در مواقع زلزله و فشار مقاومت یکنواخت و مناسبتری را از خود بروز می دهد.

اما برای میلگردهای تولید شده به روش ترمکس اینگونه است که :

شمش فولادی مورد استفاده دارای کلاس آنالیز شیمیائی پائینتری بوده .

و برای رسیدن به مقاومت مورد نیاز مطابق استاندارد ، میلگرد تولیدی را که دارای دمای بالایی می باشد از داخل لوله های آب عبور داده.

و به یکباره سطح بیرونی خنک می شود .

در این حالت سطح میلگرد تا عمق مشخصی دارای مقاومت بالاتر( مثلاً ۴۰۰ ) می باشد اما مغز آرماتور دارای مقاومت پائینتری ( مثلاً حدود ۳۴۰ ) خواهد داشت.

از این رو در بکارگیری این نوع آرماتور در سازه های تحت فشار و مناطق زلزله خیز باید احتیاط های لازم را به عمل آورد و در محاسبات آن دقت مضاعف اعمال گردد.

قیمت تمام شده میلگردهای آلیاژسازی شده بالاتر از ترمکسی می باشد.

 

مشخصات میلگرد های ساختمانی

مشخصات میلگرد های ساختمانی

انواع کاربرد میلگرد ( آرماتور )‌ در بتن

میلگردها به شکل‌های مختلف در اعضای بتنی مسلح مورد استفاده قرار می‌گیرند که معمولاً در نقشه‌های سازه‌ای‌، بطور دقیق تریسم میشوند. کاربردهای مختلف آنها را در زیر ذکر میکنند.

میلگرد راستا‌

برای افزایش مقاومت کششی بتن

خاموت

برای جلوگیری از بیرون زدگی آرماتورهای طولی در اثر کمانش و تحمل نیروهای برشی و جلوگیری از گسترش ترک‌.

سنجاقی

برای تقویت مقاومت برشی خاموت‌ها و اتصال کامل بین میل گردهای طولی و خاموت

خرک

برای قرار دادن دو شبکه‌ی متوالی افقی با فاصله‌ی معین در داخل قالب (‌در بتن ریزی‌های کف و فونداسیون‌)

رکابی

برای در امتداد نگه داشتن آرماتورهای طولی یا عمودی در بتن ریزی دیوارها و دال‌ها (‌به شکل حرف u‌) یا بین دو سفره آرماتور (شبکه مش‌بندی)

ادکا

برای تحمل لنگرهای منفی در تکیه‌گاه‌های تیر و برای تحمل نیروهای برشی

 

استفاده های مختلف از میلگرد عبارتند از:

 

تقویت اولیه: مورد استفاده برای ارائه مقاومت در برابر بارهای طراحی شده.

تقویت ثانویه: برای ایجاد دوام و اهداف معمارانه با ارائه مقاومت موضعی برای محدود کردن ترک خوردگی و تنش های ناشی از دما، استفاده می شود.

میلگرد مقاومت در برابر بارهای متمرکز را فراهم کنید، آن را از طریق یک منطقه وسیع گسترش می دهد

با نگه داشتن سایر میلگردها در موقعیت صحیح، دیگر میله های فولادی را در جای مناسب خود قرار می گیرند.

میلگردهای فولادی به هم تنیده شده خارجی برای محدود ساختن و تقویت ساختارهای بتنی و گاهی اوقات به عنوان وسیله ای برای موضوعات حفاظتی ساختمان استفاده می شود.

ساختمان بتنی تقویت شده: بعضی از بلوک های بتنی و مصالح ساخته شده از بتن شامل حفره هایی هستند که می توانند از میلگرد برای بارگیری کششی در ان ها استفاده شوند. میلگرد با استفاده از ملات و دوغاب در محل محکم می شود.

ساخت

استانداردهای مشخصه ی میلگرد عبارتند از: BS 4449: 2005 فولاد برای تقویت بتن. فولاد تقویت کننده قابل جوش ، میلگردها، ورق ها و سایر محصول خرد شده از این استانداردها پیروی می کنند

 

میلگردها می توانند به شکل های مختلف تولید شوند:

 

میلگرد ساده

میلگرد دوکی

آج دار

میلگرد مرکب.

میلگرد یکنواخت.

توری فلزی تقویت کننده یا یک پارچه را می توان در فرمت های مختلف طبق BS 4483 تولید کرد: توری ها فولادی ساخته شده از میلگرد برای تقویت بتن مورد استفاده هستند

. مشخصات.

 

اندازه توری استاندارد ۴٫۸ متر طول و عرض ۲٫۴ متر است. که با ترکیب و یا جوش الکترونیکی تشکیل شده به طوری که به طور معمولی آن را با دست می توان تولید کرد. این را می توان به روش های مختلف برای برنامه های مختلف تولید:

 

توری مربع: اندازه مش ۲۰۰ میلیمتر x 200 میلیمتر، محدوده وزنی ۱۶/۱۶ کیلوگرمی – ۱۶/۱ کیلوگرم / مربع متر به طور معمول برای اسلب طبقات استفاده می شود.

مش مستطیل: مش با ابعاد ۲۰۰ میلی متر × ۱۰۰ میلی متر، محدوده وزن ۹-۱۰ میلی متر / کیلوگرم متر به طور معمول برای اسلب طبقه استفاده می شود.

مش با ابعاد بزرگ: مش با ابعاد ۱۰۰ × ۴۰۰ میلیمتر، محدوده وزن ۲٫۶۱-۶٫۷۲ کیلوگرم / sq. متر به طور معمول برای ساخت جاده و پیاده رو استفاده می شود.

مش بسته بندی: مش با ابعاد ۱۰۰ میلی متر × ۱۰۰ میلی متر. به طور معمول در اسکلت های معلق یا اسلب های کف استفاده می شود.

ابعاد

سایز میلگرد SIZE چگالی بر اساس حجم طولی (kg/m) قطر نامی (mm) محیط سطح مقطع(mm2)
۶,۰ ۰٫۲۲۲ ۶ ۲۸٫۳
۸,۰ ۰٫۳۹۵ ۸ ۵۰٫۳
۱۰,۰ ۰٫۶۱۷ ۱۰ ۷۸٫۵
۱۲,۰ ۰٫۸۸۸ ۱۲ ۱۱۳
۱۴,۰ ۱٫۲۱ ۱۴ ۱۵۴
۱۶,۰ ۱٫۵۸ ۱۶ ۲۰۱
۲۰,۰ ۲٫۴۷ ۲۰ ۳۱۴
۲۵,۰ ۳٫۸۵ ۲۵ ۴۹۱
۲۸,۰ ۴٫۸۳ ۲۸ ۶۱۶
۳۲,۰ ۶٫۳۱ ۳۲ ۸۰۴
۴۰,۰ ۹٫۸۶ ۴۰ ۱۲۵۷
۵۰,۰ ۱۵٫۴ ۵۰ ۱۹۶۳

جایگزاری میلگرد

 

قفس پیش تنیده یا پیش ساخته شده و یا ساخته شده در محل با استفاده از  خم کننده هیدرولیک و قیچی. کارگران سایت به نام ارموتوربند شناخته می شوند این میلگرد را می بندند و پوشش بتنی و تعادل کافی را فراهم می کنند. قفس ساخته شده از میلگرد یا به وسیله جوش نقطه ای، یا بااتصال سیم فولادی یا اتصالات مکانیکی به یکدیگر متصل می شود. اتصالات مکانیکی، همچنین به عنوان “اتصالات” و یا “گیره” شناخته شده که به عنوان یک وسیله موثر برای کاهش انباشتگی میلگرد در مناطق بسیار تقویت شده  در پروژه هایی است که ساخت بتن در محل است.

 

خاموت های مستطیلی در فواصل منظم در قسمت بیرونی در امتداد ستون یا تیرک قرار می گیرند تا از شکست برشی جلوگیری شود.

 

برای اهداف ایمنی در حالی که میلگردها در سایت نگهداری می شود، باید با استفاده از کلاه های  پلاستیکی رنگی، انتهای میلگردها پوشیده شود یا انتهای زایده دار باید خم شود و یا پوشیده شود.

 

اگرچه میلگرد دارای دنده هایی است که به بتن به طور  مکانیکی متصل می شود، تنش های بالا می تواند بتن را از بتن خارج کند، که ممکن است به بی ثباتی ساختاری و نهایتا شکست منجر شود. برای جلوگیری از این، میلگرد باید عمیقا به اعضای ساختار مجاور (۴۰-۶۰ برابر قطر) تعبیه شده باشد، که اصطکاک قفل میلگرد را به محل افزایش می دهد. به همین ترتیب، می تواند خم شود و در انتها قلاب شود تا آن را در اطراف بتن و سایر بخش های میلگرد ببندد، که از مقاومت بالا فشاری بتن استفاده شود.

 

میلگرد فولادی همچنین می تواند در برابر خوردگی حساس باشد، در صورتی که پوشش ناکافی داشته باعث می شود بتن از فولاد جدا شود و از نظر مقاومت در برابر آتش، کمتر کارآمد باشد. به عنوان یک قاعده کلی، حداقل پوشش نباید کمتر از حداکثر اندازه دانه در بتن یا اندازه بزرگترین  میلگرد تقویت کننده (هر کدام که بزرگترین باشد).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *